اخبار پارتیه‌
-
‌مظفریان
۰۴
گفتگوى کابوك در یک روز برفى با آقاى مظفریان

مردی از جنس طلا مانع انقراض حیوانات دیگر شویم!

باید مانع شویم که حیوانات در خطر دیگری منقرض شوند، اگر از همین امروز هم با تمام توان درست عمل کنیم تأثیر فوری و کوتاهی نخواهد داشت اما آثار آن شاید سی سال دیگر مشخص شود

سلام آقای مظفریان، ابتدا بیوگرافی از خودتون بفرمایید برای شناخت بیشتر ما

من محمدرضا مظفریان هستم، چهل و پنج سال دارم و متأهل دارای دو فرزند. خوشبختانه من در خانواده ای متولد شدم که از شش نسل قبل به یك حرفه مشغول بودند و این پیشینه قوی باعث شد من هم علاقمند شوم و از کودکی با آموزش سینه به سینه پدر و پدربزرگم با دنیای جواهرات آشنا بشم. حرفه ای که حداقل بخاطر دو ویژگی خیلی جذاب است.

یکی اینکه با سنگها و گوهرهایی از دل طبیعت سروکار داری و دوم اینکه اغلب شریك شادیهای مردم از تولد و عروسی و عید و .... هستی. من علاوه بر بیست سال شاگردی پدرم و فرا گرفتن از ایشان به این پیشینه بسنده نکردم و شناخت و درجه بندی الماس و سنگهای رنگی و طراحی جواهرات را به صورت آکادمیك هم دنبال کردم و از آنجا که محل کارم در هتل استقلال بود و محیط آرامی بود با اینکه از لحاظ مادی بسیار متضرر شدیم ولی خلوتی کار باعث شد من بتوانم به زوایای دیگری از علایق خودم هم بپردازم.

میشه لطفاً از این علاقه ها هم برایمان بفرمایید؟

در زمینه ورزشی علاوه بر کوه نوردی و دوچرخه سواری و ... ورزش اصلی من اسکی است که سی و هفت سال پیوستهآن را دنبال کرده ام،و همچنین سفر و ایرانگردی و طبیعت گردی. یکی از پر رنگ ترین سرگرمی های من با کتاب آیین دوست یابی (دیل کارنگی) در کتابخانه پدرم کلید خورد و وضعیت آخر و ... که بنده را به روانشناسی و تحلیل رفتار و جامعه شناسی علاقمند کرد، در نوجوانی شاگرد آقای حلت شدم و یك دوره بهداشت روانی رشد را نزد استاد مجد گذراندم و با آشنایی با موسسه بنیان و آموزه های دکتر فرشته میرهاشمی دیدگاه دیگری به خودم و جهان هستی پیدا کردم و قبل از بچه دار شدن عضو انستیتو تحلیل رفتار شدم و کلاسهای دکتر منصور بهرامی و بعد عضویت دوازده ساله در انجمن اولیا مربیان مدرسه دخترانم و ... در این زمینه بسیار به من کمك کرد.

از آنجا که دانشگاه مدیریت صنعتی به محل کارم نزدیك بود مدتی ظهرها را در آنجا بودم و موفق شدم چهارده واحد .مدیریتی را در آنجا بگذرانم و این سر منشأ تصمیم من برای تغییر کار سنتی اجدادی به صورت مدرن و امروزی بود در موسیقی هم حدود دوازده سال شاگرد یکی از معتبرترین اساتید بودم و مبانی موسیقی کلاسیك و نوازندگی پیانو را فرا گرفتم که باید ادعا کنم در زمینه نوازندگی موفق نبودم.

از جایگاه فعلی خود راضی هستید؟

اگر راستش رو بخواهید اصلاً حالم خوب نیست. یکی بحران میانسالی و راضی نبودن از مسیری که آمدم و کارهایی که انجام دادم، یك بخش درونی هم هست که مربوط است به درد جامعه و همنوع که تا مغز استخوان آدم میرود. شما پشت ویترین طلا فروشی در وضعیتی که همنوعانت ناراحت و با حسرت به اجناس نگاه میکنند و از کنار آن رد میشوند حال خوبی نمیتوانی داشته باشی.

شغل شما چند ساله است؟

از زمانی که مستند میدانیم شروع آن از ساعت سازی بوده تا امروز که نزدیك صد و هفتاد سال کمتر از دو قرن است کهخانواده من به این حرفه مشغولند. ر

آیا شما کارتان را به اسم خودتان ثبت کردید؟

یك ثبت علامت و نام و ... داریم ، ولي با توجه به عدم وجود قانون کپي رایت نتوانستیم در این جهت حرکت کنیم. چیزهایي که داریم عکسها و نوشته ها و خاطره هاست! به هر حال همین نام ما هم اول شناخته شده و برند نبوده ، با استمرار و نوآوري و خلاقیت رفته رفته شناخته شده و برند شده و کار خوب خودش خودش را ثبت میکند.

مشتري هاي شما چه کساني هستند؟خارجي هستند یا ایراني؟

در هر دوره و بسته به شرایط طیف مشتریهاي ما خیلي متفاوت بوده ، زماني توریستها و البته مهمانان دولتي و سیاستمداران و سفرا که البته بعد از تحریم و نبود کارت اعتباری کسي دسته پول جیبش نداره و لذا صدمه بزرگي به کسب و کار داخل هتل وارد شده و در حال حاضر نود درصد مشتریهاي ما در داخل هستند که براي در معرض دید و در دسترس بودن آنها برنامه هایي داریم.

طرح هایي از حیوانات مثل گربه، عنکبوت و ... در ویترین شما دیدم این طرحها از کجا به فکرتون رسید؟

حیوانات از دیرباز و عهد باستان و در اولین آثار به جا مانده از انسان در غارها و سنگ نوشته ها الهام بخش بوده اند ، بخشي از آثار از آنجا نشأت میگیرد. ولي من هم در یك خانواده پرجمعیت و اصیل و صمیمي بزرگ شدم و در کودکي بسیاري پسرخاله و دایي و عمو و ... بودیم که با هم بازي میکردیم و سهم من همیشه در شمال و تهران ،جانور و حیوان ،از کرم و سوسك و ملخ گرفته تا مار و غورباقه و لاك پشت بود ، که این علاقه تا به آنجا با من ماند که امروز یکي از مهمترین کلکسیونهاي من مربوط به حیوانات است و به پاس این همراهي سعي داریم تا بخشي از عواید فروش این آثار را صرف کمك به حیوانات در حال انقراض ایران کنیم.

کلکسیون شما شامل چه تعدادي از این حیوانات است؟

ده ها و شاید صدها طرح که البته قصد داریم براي کمك به حیوانات در حال انقراض ایران از آن استفاده کنیم.

در حال حاضر حیوان خانگي دارید؟

دو تا سگ ، دو مارمولك ، یك شاهین و کبك ، یك مینا و آکواریوم داشتم تا زماني که دختر بزرگم هفت ساله شد همه آنها را آزاد کردیم جز سگها که مشوق هاي اصلي من به سفر و طبیعت گردي بودند و تا آخر عمرشان با ما ماندند.در حال حاضر حیوان خانگي ندارم و بعد از تحقیق و آموزش از متخصص ترین جانور شناسان و کارشناسان محیط زیست بر این عقیده هستم که بهتر است از حیوانات به شکل آزاد و در محیط زندگي خودشون لذت ببریم و همچون کشورهاي پیشرفته دنیا حیوانات را یا در طبیعت یا به صورت عقیم شده نزد انسان مسئول یا در پناهگاهها نگهداري کنیم.

شما خودتان هم حامي حیوانات هستید؟

با تمام وجودم دوست دارم باشم.

چه اقداماتي در این زمینه انجام مي دهید؟

آزاد کردن حیوانات خانگي ام کار ساده اي نبود. از آنجا که اعتقاد دارم با شعار و صرفاً پول چیزي حل نمیشه و نوع زندگي و رفتار ما ، هم در طبیعت اثر دارد هم به دیگران آموزش میدهد سعي کردم بچه هاي خودم و دیگران را به گاوداري و مرغداري ببرم و با آنها بالاي سر تخمي بنشینیم که جوجه در حال شکستن آن است و با این ترفندها بذر مهر به طبیعت را در دل آنها بکارم. افتخار عضویت در رفتگران طبیعت را دارم و هر جا بتوانم زباله را از طبیعت جمع میکنم تا به همه بگویم که حیوانات براي ما خطري ندارند اگر به قلمرو و فرزندان آنها نزدیك نشویم و آسیبي نرسانیم.باید مانع شویم که حیوانات در خطر دیگري منقرض شوند، اگر از همین امروز هم با تمامتوان درست عمل کنیم تأثیر فوري و کوتاهي نخواهد داشت اما آثار آن شاید سي سال دیگر مشخص شود.

آیا تا به حال طرحهاي حیوانات را براي مزایده گذاشته اید؟

من ترجیح میدم به صورت پارافین بسوزم و نور بدم تا مثل گوگرد، با سورپرایزها و پیشنهادهاي فوري و البته از نظر مادي جذاب ، خیلي میانه اي ندارم ترجیح میدم عملکردم فکر شده مستمر و تأثیرگذار باشه.

خب مثلاً اگر با برنامه و منظم و چندماه یکبار برگزار بشه؟

در حال اجراي کاري در خور و شاید بین المللي هستیم ، مجموعه بي نظیري از نقاط مختلف دنیا و بسیار نفیس داریم و امیدوارم بتوانیم در یك حراج بزرگ با فروش آثاري در این زمینه و همراهي عاشقان طبیعت و کمك شما اطلاع رساني خوبي کرده و کمك شایاني هم به حیوانات بکنیم. این براي خودبزرگ کردن نیست و صادقانه که عده اي هم مخالف آن هستند ولي براي من پیشرفت در ابعاد مختلف زندگي است .

شما چطور وقت کردید به این همه کار برسید؟

خیلي سؤال خوبي کردید، اتفاقاً خیلي کساني که با من زندگي میکنند هم این سؤال را میپرسند. نظم و برنامه ریزي و تلاش که خیلي ها به من یاد دادند و یکي از تأثیرگذار ترین آنها در این زمینه هم کلاسي دوره ي شناخت و درجه بندي الماس در وزارت صنایع و معادن جناب پروفسور فریدون سمیعي بودند. ایشان خود علاوه بر چشم پزشکي داراي هنرهاي متعدد از خوشنویسي و نوازندگي و تسلط به زبانهاي مختلف و ... بودند و تازه با من در مورد بازي فوتبال باشگاههاي اروپا هم صحبت میکردند و من نمیتوانستم باور کنم که یك نفر چطور میتواند به این همه کار برسد؟ البته فرشته میرهاشمي در برنامه ریزي و زمان بندي کارها و انجام دادن آنها و شناخت اهدافم کمکهاي شایاني کرد و خودم هم واقعاً برایم سؤال میشود که من چطور همه اینها را انجام دادم ماه گذشته در مرکز همایشهاي صدا و سیما مفتخر به دریافت نشان مدیر شایسته ملي شدم که این را مدیون همه کساني هستم که به من چیزي آموختند و البته خودم هرگز چنین چیزي را قبول ندارم و خودم را در اول راه میدانم و تازه به میانسالي رسیده ام و اینها توشه راه نیمه دوم زندگي من است.

پس برنامه ریزي خیلي کمك کننده بوده؟

برنامه ریزي مهم ترین بخش رسیدن به یك هدف است، دنیا همیشه در مقابل خواسته هاي ما مي ایستد و کسي موفق مي شود که بتواند از موانع رد شود. من خوشحالم که در زندگي ام هم لذت بردم هم با زحمت و تلاش به اهدافم رسیدم و سعي کردم در تمام مراحل زنگي بیاموزم و بیاموزم و بیاموزم . من براي کارهایي که انجام میدهم زحمت میکشم تا آنها را درست انجام دهم. به عنوان مثال فقط بگم که در همین زلزله کرمانشاه من احساس وظیفه اجتماعي کردم که به مردم کمك کنم. اعتقاد دارم که مانند از دست دادن عزیز روزهاي اول دور انسانها شلوغ است و آنها تازه بعد از آن به یار و یاور احتیاج دارند ، لذا با کمك بچه هاي تحلیل رفتاري شاگرد خانم دکتر شهربانو قندهاري(مداخله رواني بعد از بحران) شدم تا بیاموزم که بعد از بحران در ارتباط با انسانها چه بگویم و چه نگویم و چه کارهایي انجام دهیم و در این شرایط اولویتها چیست ، تا دانسته و آگاهانه به آنجا بروم تا خدایي نکرده با اشتباهي تأثیر منفي نگذارم به جاي کمك

در انتها ممنونم از شما و همکارانتون بخاطر فراهم کردن این فرصت و تشکر از مخاطبین شما و امیدوارم مطالعه روایت خلاصه ي زندگي من براي مخاطبین محترمتون مورد قبول و موثر واقع شود  
بازگشت
بیش از یک قرن و نیم است که نام مظفریان بر پیشانی صنعت طلا و جواهر در ایران می‏درخشد. این نام در هزار و سیصد و پانزده هجری به منوچهر رسید. او که فرزند ارشد مرتضی مظفریان است و قدر این نام را به درستی می‏شناسد، همت گماشت که مایه سربلندی این اسم و افتخار این رسم باشد.     بیشتر بخوانید
اخبار و رویدادها
۱۳۹۷/۰۵/۲۶
عزت الله انتظامی، بازیگر عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون در ایران روز جمعه، ۲۶ مرداد در بیمارستان باهنر تهران درگذشت.
    بیشتر بخوانید